Do Říčan by se mohly přestěhovat stovky policistů krajského ředitelství PČR. Policie získala téměř 5 hektarů pozemků

6. 2. 2020

Řešení dlouhodobého nedostatku policistů na jihovýchodě od Prahy existuje a potřebuje nyní podporu finanční a organizační. Shodli se na tom na jednání ředitel Krajského ředitelství policie Středočeského kraje Václav Kučera se starostou Říčan Vladimírem Kořenem (Klidné město). V Říčanech totiž leží už desítky let nevyužitý pozemek, kde měla původně stát věznice. Rozlehlý areál po jednání s ministerstvem spravedlnosti přešel přes Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových právě do vlastnictví Policie ČR. Na ploše o rozloze 4,6 hektarů chce policie postavit své krajské centrum a třeba také ubytovnu pro zhruba 80 policistů. Projekt je mezi investičními prioritami české vlády. Policie plánuje do Říčan přesunout na 850 osob včetně zásahové jednotky. Centrum vyroste v těsné blízkosti Pražského okruhu. Výstavba by měla stát necelé dvě miliardy korun.

 

 

Foto: Rudolf Flachs torzo rozestavěné věznice v Říčanech

 

Nápad přesunout Krajské ředitelství policie Středočeského kraje ze Zbraslavi se zrodil před zhruba dvěma lety při jednáních se složkami integrovaného záchranného systému v Říčanech, kde se řešila otázka, co s ohromnými pozemky s nedostavěnou věznicí z konce osmdesátých let. Část připadla ŘSD pro správu a údržbu Pražského okruhu a druhá část připadla Policii ČR.  Na ploše o rozloze 4,6 hektarů by už na jaře tohoto roku mělo proběhnout vyčištění prostoru od náletů a přesné zaměření pozemku. „Stali jsme se majitelem pozemku. V březnu bychom chtěli pozemek vyčistit a zaměřit,“ prozrazuje nejbližší plány ředitel policie Václav Kučera.  „Centrum středočeské policie je myslím skvělý nápad pro využití pozemku, který ležel dlouhá léta ladem,“ komentuje přípravy projektu starosta Vladimír Kořen a dodává: „Zvlášť nyní, kdy veřejnost znepokojuje série vloupání do rodinných domů, bychom se měli soustředit na akceleraci přípravy projektu. Kupříkladu ubytovna pro policisty může pomoci s dlouhodobým nedostatkem policistů. Výstavba krajského centra mimo Prahu je jedna z cest ke zvýšení bezpečnosti.“

Zatím vznikla zastavovací a objemová studie areálu, která počítá s pěti budovami včetně parkovacího domu. Součástí budou i tělocvična s venkovním hřištěm, ubytovna, jídelna. Říčanští zastupitelé ještě budou projednávat dílčí úpravu územního plánu podle potřeb policie. „Konkrétní podoba areálu vzejde až z architektonické soutěže s akceptací požadavku na zelené střechy budov. Moje představa je stavět modulárně,“ doplňuje Kučera k budoucí podobě areálu. Výstavba by probíhala postupně, přičemž jako první by se mohla přesunout zásahová jednotka v počtu asi 60 osob, následovat bude dalších cca 800 zaměstnanců. Důležitou součástí je ubytovna pro 80 osob, která by napomohla ke stabilizaci personálního obsazení policie. Ceny bydlení v Praze a okolí se totiž velmi negativně promítají i do současného podstavu v řadách policie. Projekt patří mezi priority vlády a je zařazen do Národního investičního plánu. Stavba policejního ředitelství by měla vyjít na 1,9 miliardy korun a stavět by se mohlo začít už v roce 2022. Do roku 2025 by mělo být hotovo. Výhodou areálu bude blízké napojení na budoucí Pražský okruh na mimoúrovňové křižovatce v Lipanech. V rámci projektu by se měla postavit i propojovací komunikace mezi Kolovratskou ulicí a rezidenční lokalitou Na Vysoké a také nové přímé propojení mezi ulicí Kolovratská a mimoúrovňovou křižovatkou SOKP 511 u Lipan.

„Probírali jsme s panem ředitelem také aktuální bezpečnostní situaci v Říčanech i v regionu. Navrhnu zastupitelům, aby uvolnili pro potřeby policie dar ve výši přesahující půl milionu korun na nákup speciálního zařízení pro noční vidění. Mohlo by to pomoci,“ říká starosta Kořen a dodává: „Na konci roku říčanské zastupitelstvo odsouhlasilo, že zhruba 10 procent z úsekového měření půjde na složky integrovaného záchranného systému – tedy hasičům, policii nebo záchranářům.“  

Druhou menší část celkem osmihektarového pozemku v majetku státu využije Středisko správy a údržby dálnic včetně dálničního oddělení policie. ŘSD zde na rozloze 3 hektary umístí administrativní budovu, opravny, dílny, garáže a další zázemí a zařízení pro techniku na údržbu dálnic. Veřejně přístupné by měly být pásy zeleně.

Kateřina Lauerová

Tisková zpráva města

Město Říčany
Masarykovo náměstí 53
251 01 Říčany
Ústředna:
+420 323 618 111
+420 323 618 211
podatelna@ricany.cz
(pro běžnou korespondenci)

e-podatelna@ricany.cz
(pro úřední podání)
ID datové schránky:
skjbfwd

Najdete nás na Facebooku RSS kanál