Elektronická aukce pro občany Říčan

29. 12. 2012

Starosta Říčan nadělil občanům unikátní vánoční dárek - možnost levnějších energií.

Den před Štědrým dnem se v Říčanech každým rokem koná tradiční setkání obyvatel města - České Vánoce. Kromě tradičního živého betléma, svařeného vína a vánoček letos přichystalo město pro občany speciální dárek, díky kterému mohou výrazně ušetřit za energie. Říčany jako první město v republice otevírají cestu, jak mohou jednotlivé domácnosti v aukci soutěžit ceny plynu a elektřiny.

Město Říčany totiž zajistilo pro své občany možnost snížit náklady domácností na elektrickou energii a zemní plyn. Lidé se tak od ledna 2013 mohou zapojit do projektu, kde se prostřednictvím elektronické aukce vybere nejlevnější dodavatel těchto služeb.

Elektronická aukce, kterou využívá město ke snižování svých nákladů, bude nyní k dispozici i obyvatelům Říčan.

„Doufáme, že tímto nápadem alespoň částečně pomůžeme zmírnit tlak z rostoucích cen a s tím narůstajícího nedostatku financí v rozpočtech domácností,“ řekl k záměru starosta města Vladimír Kořen /Klidné město/ a dodal: „Nápad se zrodil ve chvíli, kdy jsme na městské radě sledovali, jak při elektronické aukci ceny neuvěřitelně klesají. Jsme první v republice, kdo takovou službu pro obyvatele dojednal.“

Čím více lidí se do projektu zapojí, tím nižší cena se vysoutěží. Domácnosti jsou oproti městu nebo firmám ve vztahu k velkým společnostem velmi slabé a proto platí dodavatelům energií mnohem vyšší částky.

"Síla každého klienta je v tom, jak velký objem zakázky dodavatelům na trhu nabízí. Pokud se tedy domácnosti sdruží a poptají tak velký objem odběru energie, stávají se pro dodavatele výrazně zajímavějším zákazníkem. Čím větší je poptávka, tím lepší ceny samozřejmě mohou dodavatelé nabídnout,“ uvedl Vítězslav Grygar, ředitel společnosti eCENTRE, která aukci na dodavatele v Říčanech bude zajišťovat.

„V ČR existuje více než 15 licencovaných dodavatelů elektřiny a více než 8 dodavatelů zemního plynu, kteří elektronickou aukci běžně využívají jako další možnou cestu ke klientům. Navíc, tento způsob nabídky ceny je transparentní a jak pro klienta, tak pro dodavatele velmi jasný a čitelný. Klienti tak dosahují snížení cen až o 20 %. A město Říčany přišlo s unikátním nápadem pomoci tímto způsobem obyvatelům celého města,“ doplnila Alice Mazurková z eCENTRE.

Město Říčany ušetří díky levnějším energiím až 1,5 milionu korun

Tímto způsobem město nakoupilo elektřinu a zemní plyn pro rok 2013. „Podařilo se nám sdružit poptávku za úřad a naše městské organizace, a tím nabídnout dodavatelům zajímavější objem zakázky. Navíc jsme pak pro samotnou soutěž využili elektronickou aukci, což je stejný princip, jako když probíhá dražba, akorát že dodavatelé snižují své ceny dolů. Navíc aukce probíhá elektronicky přes internet. Dodavatelé vidí pouze nejnižší nabídnutou cenu a svou cenu, kterou můžou dále snižovat, dokud aukce není ukončena,“ uvedl starosta města Říčany Vladimír Kořen.

Díky sdružení objemu poptávky a využití elektronické aukce se městu podařilo ušetřit neuvěřitelných 25 procent na silové elektřině a 17 procent u zemního plynu. Město ve spolupráci se svými organizacemi by tak mělo ušetřit v roce 2013 na dodávkách těchto komodit téměř 1,5 milionu korun.

Občané města se o těchto možnostech mohou informovat na kontaktním místě v informačním centru na Masarykově náměstí. Již od 2. ledna každou středu odpoledne od 13 do 17 hodin zde na dotazy odpoví informátor partnerské společnosti eCENTRE. Stačí s sebou přinést smlouvu se stávajícím dodavatelem (včetně všech dodatků a obchodních podmínek) a roční vyúčtování spotřeby elektrické energie a zemního plynu.

Pro bližší informace, prosím, kontaktujte:

Pavel Ciprys, kontaktní osoba eCENTRE
ciprys@ecentre.cz
Tel: +420 739 201 258

Alice Mazurková, Marketingový manažer společnosti eCENTRE
mazurkova@ecentre.cz
Tel: +420 555 131 626

Mgr. Adéla Michalová, MěÚ Říčany – mediální komunikace, kontakt pro novináře
adela.michalova@ricany.cz
Tel: +420 608 075 536

Mgr. Vladimír Kořen, starosta města Říčany
vladimír.koren@ricany.cz
Tel: +420 736 531 223

Přílohy

Počet přihlášených zájemců o el. aukci.pdf (246 kB)

eC_Říčany-Dom-Představení projektu.V2_121217.pptx (617 kB)

eCentre_fin.pdf (781 kB)

Město Říčany
Masarykovo náměstí 53
251 01 Říčany
Ústředna:
+420 323 618 111
+420 323 618 211
podatelna@ricany.cz
(pro běžnou korespondenci)

e-podatelna@ricany.cz
(pro úřední podání)
ID datové schránky:
skjbfwd

Najdete nás na Facebooku RSS kanál