Letos pilotně zapojíme do hlasování Portál občana města Říčany

31. 5. 2021

Pokud jste registrovaní v Řídím Říčany přijde vám jako v předchozích ročnících hlasovací zvací e-mail. Pokud jste senioři bez přístupu k PC přijďte osobně hlasovat papírově do informačního centra na Masarykově náměstí či v rondelu. Nově můžete hlasovat i přes Portál občana města Říčany, kam se přihlásíte přes datovou schránku, mojeID, eObčanku či bankovní identitu. Pro hlasování v pátém ročníku Překvapte Říčany již není nutné se registrovat v Řídím Říčany.

Město Říčany bylo jedním z průkopníků procesů participace občanů na rozhodování o věcech veřejných. Za tímto účelem již v roce 2015 vznikla ve spolupráci se společností D21 hlasovací platforma Řídím Říčany. Základní myšlenkou bylo, aby o investicích z rozpočtu města mohli rozhodovat pouze občané města s trvalým bydlištěm. Do této platformy se občané museli registrovat, což, jak se ukázalo, mnoho občanů odradilo. Přívětivé pro uživatele nebylo ani registrování on-line, které požaduje ověřovací PIN zaslaný poštou. Proto jsme už v loňském roce uvažovali o zapojení našeho nového Portálu občana města Říčany. Ten dokáže u přihlášené osoby prověřit identitu a zjistí, zda má trvalé bydliště v Říčanech. Situaci svým způsobem nahrála i pandemie, kdy i více klientů úřadu začalo záležitosti řešit on-line.

V loňském roce však bylo možné do Portálu občana vstoupit pouze třemi způsoby. To se letos změnilo a jednoduchý přístup mají i klienti některých bank (ČS, KB, ČSOB, Air Bank, MONETA) přes takzvanou ověřenou bankovní identitu. Proto jsme se tento rok rozhodli pilotně vyzkoušet hlasování přes Portál občana města Říčany. Pokud se tento způsob osvědčí, tak bychom v dalších ročnících hlasovali už pouze přes portál. Věříme, že tímto krokem výrazně rozšíříme možnost zapojení vás Říčaňáků do hlasování. Papírové hlasování bude stále probíhat, ale rádi bychom ho nabídli pouze seniorům, kteří nemají přístup k PC. Proto apeluji na všechny, kdo mají možnost hlasovat on-line, aby užívali primárně elektronické hlasování. Organizování papírového hlasování je poměrně složité. Možnost hlasovat papírově ponecháme proto pouze v Infocentru na Masarykově náměstí a v rondelu na nádraží.

Jak můžete vstoupit do hlasování přes Portál občana města Říčany? Přímý odkaz na portál:

https://obcan.ricany.cz

Přihlásit se do Portálu občana města Říčany je možné několika způsoby:

  • mojeID
  • datová schránka (tu si lze jednoduše, rychle a zdarma zařídit na CzechPOINTU)
  • eIdentita: bankovní identita (pro klienty Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB, KB, MONETA Money Bank)
  • eObčanka (pokud je aktivovaný čip, je nutná čtečka)

 

 

 

 

Město Říčany
Masarykovo náměstí 53
251 01 Říčany
Ústředna:
+420 323 618 111
+420 323 618 211
podatelna@ricany.cz
(pro běžnou korespondenci)

e-podatelna@ricany.cz
(pro úřední podání)
ID datové schránky:
skjbfwd

Najdete nás na Facebooku RSS kanál