Po Říčanech se na elektrokole projel holandský velvyslanec. Jaká místa viděl?

10. 3. 2016

Velvyslanec Nizozemského království Ed Hoeks navštívil ve středu 9. března Říčany. Spolu se svými kolegy a organizátorkami projektu Do práce na kole přijel podpořit cyklodopravu v Říčanech. Po úvodním setkání se společně se zástupci města vydal na projížďku po městě. Cyklookruh vedl z centra Na Fialce, přes Jureček, Olivovnu, Lázeňskou louku a hrad k Masarykovu náměstí.

V měsíci květnu se Říčany podruhé zapojí do celonárodní soutěže „Do práce na kole“. Jejím záměrem je motivovat co nejvíce lidí, aby se naučili používat jízdní kolo (nebo i běh či chůzi) jako pravidelný dopravní prostředek po městě. Soutěž pořádá sdružení Auto*Mat, které prosazuje lepší prostředí pro kvalitní život ve městě. Akci podporuje také ambasáda Nizozemského království.

Setkání vedení města, zástupců organizace Auto*Mat a zástupců Nizozemského velvyslanectví proběhlo ve středu 9. března 2016.

Po úvodním setkání se v doprovodu radního Davida Michaličky, tiskové mluvčí Adély Ambrožové, investičního projektanta Dominika Landkammera, historika Martina Hůrky z městského muzea, městských strážníků a Jaroslava Martínka z Centra dopravního výzkumu vydali na projížďku po Říčanech na elektrokolech a navštívili několik památek a dominant města (Masarykovo náměstí, Lázeňská louka, Říčanský hrad, Volnočasové centrum Na Fialce, Jureček, Olivova dětská léčebna, Sportovní hala).

Tento půlrok probíhá předsednictví Nizozemska v Radě Evropské unie a městská cyklistika je jednou z priorit, kterou v rámci této role hodlají podporovat. Ambasáda Nizozemského království proto projevila zájem navštívit Říčany v roli cykloambasadora a podpořit v našem městě dopravu na kole a zdravý životní styl. Za projekt Do práce na kole se minulý rok postavili také zástupci Dánska, kteří navštívili Říčany loni v dubnu a zahájili zde putovní fotografickou výstavu o cyklodopravě v Kodani „Město v pohybu - Život na kole v dánském hlavním městě“.

Obě země jsou v Evropě na špici v oblibě bicyklů. V Holandsku jezdí pravidelně na kole průměrně 26 % lidí s tím, že v některých městech je to až 35-40 %. V Dánsku je využívání o něco nižší, přesto se na kole dopravuje až 19 % populace. V České republice je to pouze kolem 3 % obyvatel.

Říčany chtějí posílit tuto oblast dopravy bez zatížení životního prostředí a řešit dopravní problémy způsobené intenzivní automobilovou dopravou.

Co je soutěž Do práce na kole?

Do práce na kole (DPNK) je celostátním kláním, jehož šestý ročník proběhne v květnu 2016 ve více než pětadvaceti městech po celé České republice včetně Říčan. Cílem je motivovat co nejvíce lidí k využívání jízdního kola jako pravidelného dopravního prostředku po městě. Soutěž podporuje jak cyklodopravu, tak i běh nebo chození pěšky. Lidé si zlepší nejen kondici, náladu a možná i vztahy s kolegy, ale společně tak přispějí k čistšímu ovzduší a celkově příjemnějším, bezpečnějším a zdravějším městům, kde žijí a pracují.

Přečtěte si: Ve středu 9. března odstartovaly registrace šestého ročníku celorepublikové soutěž Do práce na kole.

Do soutěže se může zapojit jakýkoli tým minimálně dvou a maximálně pěti lidí z různých firem a institucí. Stačí jen, když bude celý tým pravidelně dojíždět během května do práce na kole. Nově se do soutěže mohou zapojit i běžci, chodci, bruslaři, skateboardisti, longboardisti, vozíčkáři. Soutěžící mají možnost zúčastnit se různých kategorií, zaměřené na četnost či délku jízdy a další disciplíny. Jednotlivé týmy bojují o zajímavé ceny.

Co je organizace Auto*Mat?

Soutěž Do práce na kole pořádá sdružení Auto*Mat, které prosazuje lepší prostředí pro kvalitní život ve městě. Podporuje veřejnou, pěší a cyklistickou dopravu i rozumné používání aut. Přináší inspiraci z evropských metropolí, aktivizuje lidi k pozitivní proměně ulic a veřejného prostoru a dohlíží na efektivní využití veřejných peněz.

Partnery projektu jsou Cyklosport Říčany, Restaurace Jureček, Muzeum Říčany, Bistro a potraviny Na Růžku, Volnočasové centrum Na Fialce. 

Město Říčany
Masarykovo náměstí 53
251 01 Říčany
Ústředna:
+420 323 618 111
+420 323 618 211
podatelna@ricany.cz
(pro běžnou korespondenci)

e-podatelna@ricany.cz
(pro úřední podání)
ID datové schránky:
skjbfwd

Najdete nás na Facebooku RSS kanál