Překvapte Říčany potřetí

1. 12. 2018

Zlepšujeme město podle vašich přání. Rozjíždíme třetí ročník participativního rozpočtování takzvané pébéčko. Stejně jako v předchozích ročnících rozdělíme pět milionů korun na vaše projekty. Opět budeme realizovat dva z kategorie malé do půl milionu a dva z kategorie velké do dvou milionů. Neurčujeme vám, zda to smí, čí nesmí být chodník. Sami víte, co je ve vašem okolí potřeba zlepšit. Limitem je jen celková částka. Můžete sami ovlivnit, kam půjde část peněz z městského rozpočtu. Možnost navrhovat a hlasovat má každý Říčaňák starší 15 let. Dva vítězné projekty z prvního ročníku už slouží veřejnosti. Na realizaci dalších se intenzivně pracuje.

Vítězné projekty z prvního pébéčka už dělají radost. U nádraží plně využíváte cykloboxy a stojany na kola. V Domažlické ulici již bezpečně chodí děti na nově vybudovaném chodníku, který byl doplněn místem na přecházení. Rozšíření chodníku v Široké ulici je naprojektované a bude se stavět nejdéle na jaře 2019. Stavbu zdrželo dlouhé čekání na stavební povolení. Prostor pro park pro náctileté je již vykácený od náletů a zaměřený. Na druhý pokus byl vybrán projektant parku. Realizace tohoto projektu se trochu zkomplikovala, ale určitě se na něj nezapomnělo.

Stojany na kola a cykloboxy k pronájmu nad Rondelem u nádraží

 

Ale ani vaše další nápady a náměty z prvního ročníku nezůstaly bez povšimnutí. Byla odstraněna skládka v ulici Výhledová a další nelegální skládky ve městě. Byl realizován projekt Kameny zmizelých, na který město požádalo o dotaci a zastřešilo spolupráci většiny škol v Říčanech. Cvičební prvky pro seniory, které nakonec financovala společnost Hopi ČR jsme rozmístili na místa vytipovaná na veřejných setkáních. Pracuje se na osvětlení tréninkového hřiště pro malé ragbisty a fotbalisty na Lázeňské louce.

Chodník v ulici Domažlická

 

Zima posune realizaci vítězných projektů na rok 2019

Stavba venkovní posilovny na Lázeňské louce už má projektovou dokumentaci. O kousek dál u rybníku Marvánek vznikne na základě hlasování venkovní minigolf. Vybere se nejpovedenější návrh z veřejné zakázky, která se připravuje. Do městský lesů přibudou ještě letos nejpozději na jaře 2019  lavičky, dodavatel prošel veřejnou soutěží. Příjemným překvapením loňského ročníku bylo absolutní vítězství námětu na charitativní obchůdek KOLOBĚH. Jeho otevření se zvažuje na  velmi zajímavém místě, a to na Masarykově náměstí. Volný městský prostor  radnice dlouho nabízela k pronájmu, ale nikdo nepřišel se zajímavým námětem, který by přinesl tolik žádané oživení náměstí. V KOLOBĚHU by našli uplatnění senioři a obchod by lákal široké spektrum zákazníků. Vznikl by zde komunitní prostor na setkávání.

To všechno jsou vaše skvělé nápady, které získaly podporu občanů a město je financuje a uvádí v život. Někdy trochu pomaleji, než by si organizátoři projektu Překvapte Říčany přáli,  do hry však vstupují různá zákonem  vynucená povolení a také klimatické podmínky při jejich realizaci.

Komerční prostor v majetku města na Masarykově náměstí (bývalý sport)

Snahy města od roku 2016, kdy proběhl pilotní projekt „školní pébéčko“ ve školách, jsou také z velké části  hmatatelné. Možnost podat náměty na zlepšení, prezentovat, vymýšlet kampaně a hlasovat mají každoročně  žáci říčanských základních škol zřizovaných městem. Město školám poskytne dvacet tisíc korun na nápady dětí. Náměty jsou velmi povedené. Letos chtějí děti u lesa pořídit aktivní reprosoustavu a v „Bezručce“ zpříjemnit jídelnu. Z těch, které již dělají radost, jmenujme pořízení venkovního sezení, sady dresů s logem školy, vysázení stromů… Z říčanských škol se nápad společnosti Demokracie 2.1. rychle rozšířil po celé republice. Dnes již školní pébéčko dobývá svět. Pomáhá v Afrických zemích plnit dětem jejich sny prostřednictvím financí z OSN.

První školní pébéčko ve 3. ZŠ u Říčanského lesa 2016

 

Projekt participativního rozpočtování Překvapte Říčany odstartoval ve spolupráci s D21 na podzim 2016. Říčany byly jedním z prvních měst. V České republice se do participativního rozpočtování zapojilo více než 35 měst a municipalit. Pojďte do toto s námi do třetice!

Prvním krokem je zaslat nám váš záměr. Nápad, který bude sloužit nám všem a vznikne na majetku města. Dalším krokem je jeho veřejná prezentace. Řekněte nám, co a proč se má zlepšit a buďte připraveni na dotazy. Když úřad shledá námět realizovatelným, půjde do hlasování. Vaši sousedé pak rozhodnou svými hlasy o tom, do kterých projektů bude město investovat. Vy osobně pak můžete být součástí týmu, který bude projekt realizovat. 

Za odbornou i technickou podporu „pébéčka“ patří velké díky společnosti D21.

 

Město Říčany
Masarykovo náměstí 53
251 01 Říčany
Ústředna:
+420 323 618 111
+420 323 618 211


ID datové schránky: skjbfwd
podatelna@ricany.cz
(pro běžnou korespondenci)

e-podatelna@ricany.cz
(pro úřední podání)