Rodí se plán nového zeleného náměstí v centru města

3. 7. 2017

Městu Říčany se podařilo odkoupit od společnosti RIM ENGINEERING s.r.o. strategicky položený pozemek v centru města. Původně zde developerská společnost chtěla vybudovat bytové domy projektu rezidence Viola, nicméně poloha pozemku naproti nádraží a nedaleko centra byla vyhodnocena jako nejvýhodnější pro vybudování zeleného veřejného prostranství. Jeho součástí by mělo být menší náměstí včetně prostoru pro drobné obchody a služby a také místa pro krátkodobé parkování typu K+R, autobusovou zastávku a v neposlední řadě také objekt pro parkování u nádraží, který však bude schován v zeleni.

„To místo každý den míjí tisíce lidí. Vedle javorové aleje se táhne zrezlý vlnitý plot. Na téměř půlhektarovém pozemku je stará polorozpadlá bouda. Myslím, že nejenom přímí sousedé tohoto nevzhledného místa budou rádi za změny, které chceme přinést,“ vysvětluje starosta města Vladimír Kořen (Klidné město) a dodává: „Moje představa je rozkvetlé náměstí s místem pro odpočinek, které bude vyvažovat poměrně velkou hmotu bytových domů na Fialce.“

Ilustrační foto zelená fasáda LIKO-S

V druhé části město uvažuje o výstavbě nevelkého parkovacího domu, jehož součástí budou i obchůdky. Parkování v oblasti nádraží i volnočasového centra Na Fialce je velký problém a město si slibuje, že vytvořením objektu pro parkování se jej podaří vyřešit. Nepůjde však o řešení jediné nebo centrální, zastupitelé v červnu schválili záměr koupě rozsáhlých pozemků Českých drah v blízkosti trati. 

Investiční oddělení MěÚ v těchto měsících připravuje investiční záměr. Jednou z variant, kterou záměr prověří, je vybudování parkovacího domu o 2-3 podlažích na části koupeného pozemku. Příprava záměru je zatím v úplných začátcích, proto ještě žádnou vizualizaci, kterou bychom představili veřejnosti, nemáme. Dominik Landkammer z oddělení investic, který má přípravu záměru na starosti doplňuje: „Již teď je jasné, že se budeme snažit, aby se objekt ukryl co nejvíce do zeleně. K tomu pomůže nejen ozelenění střech, ale třeba i stěn budovy. Pokrytí pláště budovy vegetací nejen zlepší estetický dojem veřejného prostoru, ale pomůže třeba i v hospodaření s dešťovou vodou a zlepšení mikroklimatu v okolí“.

„Je mi jasné, že slovní spojení parkovací dům může poplašit mnohé obyvatele, kteří v lokalitě bydlí. V květnu vedoucí odborů říčanské radnice navštívili dva zelené domy, které jsou inspirací. Dům by měl být doslova schovaný v zeleni,“ vysvětluje starosta Vladimír Kořen a dodává: „Navíc náměstí si dokážu představit s množstvím vodních prvků. Chceme tuto citlivou část města posunout z rozpadlin k hezkému veřejnému prostoru. Obyvatelé samozřejmě dostanou prostor pro vyjádření jejich představ.“

Foto

Pozemek: Marek Flachs
Ilustrační foto zelené fasády: spol. LIKO-S
Návštěva LIKO-S: Tomáš Mařík

 

Pro bližší informace, prosím, kontaktujte:

Kateřina Lauerová, Tisková mluvčí MěÚ Říčany
mail: katerina.lauerova@ricany.cz, tel: +420 725 978 134, 323 618 120

Mgr. Vladimír Kořen, Starosta města Říčany
mail: vladimir.koren@ricany.cz, tel: +420 736 531 223
 

Město Říčany
Masarykovo náměstí 53
251 01 Říčany
Ústředna:
+420 323 618 111
+420 323 618 211
podatelna@ricany.cz
(pro běžnou korespondenci)

e-podatelna@ricany.cz
(pro úřední podání)
ID datové schránky:
skjbfwd

Najdete nás na Facebooku RSS kanál