Sdílená kola pilotně v Říčanech. Prvních 15 minut jízdy vždy zdarma

27. 4. 2020

Od května budou mít obyvatelé Říčan možnost zkusit na dva měsíce sdílená kola od firmy Nextbike (květen a červen 2020). Pokud se tato služba osvědčí a bude o ni mezi lidmi zájem, město je připraveno ji prodloužit i rozšířit

Pokud tedy chcete, aby nám tu kola vydržela a bylo jich víc, prostě a jednoduše jezděte. Na vlak, do práce, do přírody… vlastně kamkoliv. Dojet můžete dokonce i do Prahy a zaparkovat na jedné z místních stanic Nextbike. To už je ale trošku delší výlet" upozorňuje iniciátor pilotního projektu David Michalička (Klidné město). 

Umístění stanovišť se případně může změnit v reakci na poptávku.

 1. Sídliště Olivovna, zastávka BUS
 2. Kavčí skála, MŠ Čtyřlístek
 3. Domov pod Kavčí skálou, parčík
 4. Olivova, železniční přejezd
 5. Marvánek, restaurace
 6. Sportovní hala
 7. Dopravní hřiště
 8. Mlýnský rybník, hřiště Kolovratská
 9. Masarykovo náměstí, radnice
 10. Komenského náměstí, Gabi Café
 11. Na Fialce
 12. OC Lihovar, Albert
 13. Nádraží, U Kozlů
 14. Nádraží, rondel nahoře
 15. Bezručova, prodejna knedlíků
 16. Černokostelecká, prodejna počítačů
 17. Jureček, restaurace
 18. Na Vysoké, altán

 

Na území města je navrženo zatím 18 strategických stanic, ze kterých si zájemci tato kola zapůjčí a po jízdě je kdekoliv jinde vrátí. V říčanských ulicích bude k dispozici čtyřicítka nejnovějších modelů kol s třírychlostní přehazovačkou. Dodavatel zajistí jejich provoz, servis a balancování v rámci lokality Říčany. Tato lokalita bude nedílnou součástí Prahy jako většího městského celku, což znamená, že registrace v aplikaci Nextbike Vám bude platit i pro Prahu a další města.

Prvních patnáct minut jízdy bude ZDARMA. Dalších 30 minut bude stejně jako v Praze za 24 korun. Detailní provozní pravidla a ceník (včetně měsíčních tarifů) jsou zveřejněny na webových stránkách společnosti www.nextbike.com (pro Říčany nyní pod městem Praha).

Dohoda města Říčany s firmou Nextbike zahrnuje provoz 40 kol, jejich servis včetně nezbytné optimalizace kol mezi stanicemi a v neposlední řadě jednoduchou mobilní aplikaci pro jejich půjčování. 

Kola jsou vybavena GPS a návaznou funkcí SMARTlock, která umožňuje jejich monitoring proti krádeži, odemknutí a zamknutí zámku do 5 vteřin na jakémkoliv z vyhrazených míst. Proto prosíme vracejte vždy kola (dle obchodních podmínek firmy Nextbike) pouze do aplikací určených stanic, jinak budete penalizováni.  

Vzhledem k aktuální nouzové situaci COVID jsou kola při každé manipulaci technikem dezinfikována. Ačkoliv jízda na kole je dnes jednou z nejbezpečnějších forem cestování, žádáme vás o ohleduplnost a dodržování platných hygienických pravidel. Více se dočtete na webu https://www.nextbikeczech.com/covid_informace/ 

Nextbike byl založen v roce 2004 v německém Lipsku a nyní je evropským lídrem a jedním z předních světových hráčů v oblasti inteligentního stanicového systému sdílení kol (tzv. „bikesharingu“).  V současné době kola společnosti Nextbike najdete ve více než 200 městech a 26 zemích po celém světě. Velká část kol je vyráběna v České republice v Hořicích v Podkrkonoší. To jednoduše znamená, že všechna kola jezdící po českých městech byla i v České republice vyrobena.  Důraz na kvalitní zákaznické služby je podpořen vícejazyčnou aplikací, zákaznickou linkou a servisními týmy, které udržují a redistribuují kola po celém městě tak, aby byl systém v optimálním stavu.

Firma Nextbike provozuje systém sdílení kol v Česku již druhým rokem a v současné době je aktivní už například v Prostějově, Ostravě, Havířově, Olomouci, Opavě, Hlučíně, Praze, Kladně, Brně atd….

Kateřina Lauerová

Tisková zpráva města

Město Říčany
Masarykovo náměstí 53
251 01 Říčany
Ústředna:
+420 323 618 111
+420 323 618 211
podatelna@ricany.cz
(pro běžnou korespondenci)

e-podatelna@ricany.cz
(pro úřední podání)
ID datové schránky:
skjbfwd

Najdete nás na Facebooku RSS kanál