SENIORKY A SENIOŘI, POZOR! Problémy s dodavateli energií

2. 12. 2021

Možná i vy jste byli zákazníkem obchodníka s elektřinou a plynem Bohemia Energy a dalších energetických firem, které ukončily svou činnost. Přestože nikdo nepřišel o dodávky plynu nebo elektřiny díky institutu dodavatele poslední instance, je vhodné co nejrychleji uzavřít novou řádnou smlouvu s nově vybraným dodavatelem energie, kde jsou ceny výrazně výhodnější. Zálohy od dodavatelů poslední instance, kteří energie pro postižené klienty nakupují za aktuální tržní ceny, jsou často enormní.

Vláda sice odpustila DPH za listopadové a prosincové zálohy a vyjednala snížení záloh, ale to problém neřeší. Nižší zálohy budou znamenat jen vyšší doplatky.

POZOR, i v této těžké situaci se objevují různé snahy zneužít tíživé situace zákazníků tzv. energetickými šmejdy a přimět je podepsat další nevýhodné smlouvy. Takovou smlouvu můžete uzavřít i po telefonu, pokud řeknete ano na údajně „nezávaznou“ nabídku. V případě, že si nejste jisti, zda skutečně mluvíte s energetickou firmou, a ne s nějakým zprostředkovatelem, nechte si nabídku nebo smlouvu poslat písemně. Solidní dodavatel s tím nebude mít problém. Podvodníci se také vydávají za pracovníky Energetického regulačního úřadu a doporučují konkrétní firmy. To ale pracovníci ERÚ dělat nesmí. Kontaktujte dodavatele sami a vyberte si tarif podle svých potřeb.

U řádné smlouvy jsou ceny výrazně výhodnější. Pokud se v problematice i díky neustále se měnící situaci těžko orientujete, můžete se poradit na infolince zřízené Středočeským krajem. Volat můžete ve všední dny mezi 8. až 16. hodinou na číslo 800 710 710. Využít lze také písemnou formu a dotazy poslat na e-mailptejtese@kr-s.cz.

Přílohy

leták senioři DPI.docx (39 kB)

Město Říčany
Masarykovo náměstí 53
251 01 Říčany
Ústředna:
+420 323 618 111
+420 323 618 211


ID datové schránky: skjbfwd
podatelna@ricany.cz
(pro běžnou korespondenci)

e-podatelna@ricany.cz
(pro úřední podání)