Studenti ze zahraničí pracovali díky výměnnému programu v říčanském lese

28. 7. 2014

V červenci zavítalo do Říčan 50 středoškoláků ze Španělska, Maďarska, Holandska a Slovenska. V rámci výměny a spolupráce s Asociací pro podporu vzdělání a sdružením Parentes přijeli dobrovolně pracovat do říčanského lesa. Vřelého přivítání se jim dostalo také na radnici v Říčanech.

Od úterý 22. do pátku 25. července strávili zahraniční studenti prázdninový týden na Říčansku. Hoši ve věku 16 - 18 let se pod vedením správců lesa zúčastnili dobrovolné brigády v městském lese, kde se každý den asi čtyři hodiny podíleli na jeho čištění a úklidu.   

"Studenti odnesli biologický odpad odložený do lesa obyvateli přilehlých nemovitostí do přistaveného kontejneru na rozhraní ulic Horní, Na Okraji a V Žaludech. Také se postarali o úklid větví na pasece u tehovské cesty. Jiný den se zase ujali čištění koryta potoka pod Říčanskou hájenkou, natírání závor nebo vysekání klestí z mýtiny U obrázku," popisuje Markéta Zelená z odboru životního prostředí s tím, že město zažilo zahraniční výpomoc v říčanském lese poprvé. 

Hned druhý den po příjezdu navštívila padesátka středoškoláků se svými vedoucími radnici na Masarykově náměstí. Akci zahájil ve španělštině vedoucí odboru životního prostředí Radek Smetánka. Dobrovolníky poté přivítala místostarostka Hana Špačková, která představila město Říčany jak z historického, tak kulturního i sportovního hlediska. Pro celý zájezd město navíc přichystalo občerstvení. Celá akce měla u živelných Španělů velký úspěch a zakončili ji vydatným aplausem.

„Práce v lese byla pro studenty velmi přínosná a chceme se příští rok určitě vrátit. Jsme velmi vděčni za pomoc od paní Zelené a pana Dvořáka z města Říčany, kteří nás organizovali a velmi podporovali. Náš program probíhal kromě Říčan také v Kunraticích a Hrnčířích, kde se konaly přednášky o stylu života mládeže. Spolupracují s námi kněží poskytnuti Prelaturou katolické církve Opus Dei,“ popsal Ricardo Massmann z Asociace pro podporu vzdělání, která výměnný program organizovala ve spolupráci se sdružením Parentes.

Asociace pro podporu vzdělání se snaží provozovat a organizovat různé informační programy pro studenty v rámci ČR. Veškeré organizované aktivity se orientují na rozšíření specifických dovedností v oblasti práva, medicíny, fyziky, politologie, teologie a kultury. Parentes je sdružení založené rodiči, které provozují školy na celém světě. Nyní spolupracuje s obcí Světice, kde plánuje vystavět novou soukromou školu.

Adéla Michalová
Tisková zpráva města Říčany

Město Říčany
Masarykovo náměstí 53
251 01 Říčany
Ústředna:
+420 323 618 111
+420 323 618 211
podatelna@ricany.cz
(pro běžnou korespondenci)

e-podatelna@ricany.cz
(pro úřední podání)
ID datové schránky:
skjbfwd

Najdete nás na Facebooku RSS kanál