Téměř 450 domácností z Říčan se zapojilo do e-aukce, ve které se budou soutěžit energie v objemu přes 22 milionů Kč

25. 2. 2013

V pátek 13. února v 18:00 hodin se v Informačním centru v Říčanech loučili poslední návštěvníci, kteří se rozhodli zabojovat o nižší ceny energií pro svou domácnost. V poslední den, kdy pro ně bylo kontaktní místo za tímto účelem otevřené v prodloužených hodinách, přinesli své podklady, tj. smlouvu se stávajícím dodavatelem elektřiny a zemního plynu a vyúčtování za poslední rok. Teď už budou jen čekat. Dne 13. března 2013 se totiž uskuteční první elektronická aukce na dodávky energií pro domácnosti města.

Říčany se blíží do finále prvního kola unikátního projektu, který zatím v republice nemá obdoby. Vedení města se totiž po výborných zkušenostech s elektronickou aukcí na dodávky energií pro své organizace rozhodlo zajistit e-aukci i pro své občany. Obyvatelé Říčan tak měli od ledna možnost zapojit se do projektu, který jim dává možnost snížit ceny energií pro jejich domácnosti.

„Princip spočívá v tom, že dáme dohromady co nejvíce domácností a tento balíček zákazníků půjde do elektronické aukce společně. Naším cílem bylo sloučit aspoň 250 domácností, aby se celková poptávka do e-aukce rovnala aspoň přibližně objemu poptávky středně velké firmy. A to se nejen povedlo, ale dokonce podařilo překonat,“ uvádí starosta města Říčany Vladimír Kořen /Klidné město/, který s celou myšlenkou přišel. „Lidé navíc nemusí mít strach z žádných vstupních poplatků, aukce je pro ně zcela zdarma,“ připomíná.

Nebývalý zájem občanů hned od počátku ledna překvapil i pořadatele e-aukce, zástupce společnosti eCENTRE.

„Občané Říčan přistupují k této možnosti velmi aktivně a zodpovědně. Už od začátku ledna jsme měli denně spousty dotazů, ať už telefonicky, na informačním centru, nebo e-mailem. Velmi dobře se nám se všemi spolupracovalo. Neustále nám volají zájemci i z ostatních obcí okolo Říčan a z Prahy s tím, že se chtějí do e-aukce zapojit a co je pro to třeba udělat. Tímto bych chtěl všechny uklidnit, že samozřejmě už teď chystáme další kolo aukce jak pro obyvatele Říčan, tak i pro ostatní,“ informuje Pavel Ciprys ze společnosti eCENTRE.

Elektronická aukce proběhne 13. 3. 2013 ve 13:00 hodin, veřejnost bude moci sledovat průběžně výsledky na webových stránkách Říčan, kde uvidí, jak velkou úsporu se podařilo vysoutěžit v rámci celého balíku domácností. Odpoledne se pak uskuteční od 17:00 hodin v sále Městského kulturního střediska U Labutě informační setkání s občany, kteří se do aukce zapojili.

„Jsme rádi, že se přihlásilo tolik domácností. V současné chvíli zpracováváme podklady. Ačkoliv v počátcích byly obavy, jak se k celému projektu postaví dodavatelé, musím říct, že i dodavatelé energií vnímají elektronickou aukci jako férovou soutěž, ve které mohou získat nové portfolio zákazníků. A už teď máme od mnoha dodavatelů potvrzeno, že se e-aukce pro domácnosti města Říčany zúčastní. Objem 22 milionů korun je pro ně rozhodně velmi zajímavý,“ říká Vítězslav Grygar, ředitel společnosti eCENTRE, a dodává,  „Rád bych znovu připomněl, že pokud by cena vysoutěžená v e-aukci byla vyšší, než je stávající cena klienta, klient není povinen uzavírat smlouvu s novým, tedy vítězným dodavatelem.“

Kromě podpisu nové dodavatelské smlouvy se občané nebudou muset o nic starat. Změnu dodavatele po ně zajistí vítězný dodavatel ve spolupráci s partnerskou společností eCENTRE.

O výsledku aukce budou všichni občané bezprostředně po e-aukci informováni na internetových stránkách města Říčany. Zda domácnost ušetřila, se občan dozví od zástupců společnosti eCENTRE, kteří budou jednotlivé občany kontaktovat nejpozději do pěti dnů po e-aukci, a to e-mailem nebo telefonem. Upozorňujeme na to, ať lidé nepodepisují smlouvy s případnými podomními prodejci, kteří se mohou snažit využít situace a vnutit občanům smlouvu s jiným než vítězným dodavatelem. Nové dodavatelské smlouvy budou k dispozici pouze na kontaktním místě v informačním centru od začátku dubna.

„Přehoupli jsme se do druhé fáze a doufám, že dodavatelé vycítí příležitost, jak udělat své společnosti vynikající jméno, vítěz aukce může získat punc skutečně nejvýhodnějšího dodavatele v rámci republiky,“ dodává starosta Vladimír Kořen a prozrazuje další plány, „Teď se naše debaty ubírají směrem k podnikatelům. Pro říčanské podnikatele bychom chtěli uskutečnit jarní kolo aukce. Pokud první aukce dopadne dobře, uvažujeme i o dalších komoditách či službách.“

Kontaktní místo bude znovu otevřeno od 1. do 12. 4. 2013

Kontaktní místo v Turistickém informačním centru na Masarykově náměstí bude znovu v rámci projektu Říčany otevřeno od 1. 4. do 12. 4. 2013, kdy zde budou pro ty občany města, kterým se podaří vysoutěžit v e-aukci lepší ceny, připraveny smlouvy s vítězným dodavatelem.

Vzhledem k velkému zájmu chce město připravit také e-aukci pro místní podnikatele. Bližší informace k tomu sdělí nejpozději začátkem dubna.

Adéla Michalová,
mediální komise

Město Říčany
Masarykovo náměstí 53
251 01 Říčany
Ústředna:
+420 323 618 111
+420 323 618 211
podatelna@ricany.cz
(pro běžnou korespondenci)

e-podatelna@ricany.cz
(pro úřední podání)
ID datové schránky:
skjbfwd

Najdete nás na Facebooku RSS kanál