V Říčanském lese shořel srubový altánek. Podezřelými ze zavinění požáru jsou vandalové nebo mládež

10. 7. 2014

Říčanští hasiči během dnešního rána likvidovali požár v Říčanském lese, ke kterému pravděpodobně došlo vinou vandalů a nezodpovědným jednáním. Bohužel se nepodařilo zachránit srubový altán nad starým koupalištěm, který lehl popelem. Celý případ je nyní pro podezření z trestného činu v řešení Policie ČR.

Ve čtvrtek 10. července v ranních hodinách bylo na Městskou policii Říčany nahlášeno oznámení, že shořel srubový altán v lese nad starým koupalištěm a doutnají tam zbytky požářiště. Na místo tak ihned vyjeli hasiči spolu s policií. Škody jsou vyčísleny na téměř 150 tisíc korun. Cena zničeného altánu, který byl vybudován v roce 2007, činní 126 300 Kč. Dalších cca 15 tisíc korun je v hodnotě dřeva okolních stromů, které oheň také poškodil.

"Naštěstí se v tyto dny ochladilo a nastalo deštivé počasí, tudíž se oheň nemohl šířit dále do porostu. Spolupráce všech zainteresovaných složek probíhala velmi dobře. Místo je v tuto chvíli zabezpečeno a bude monitorováno do zítřejšího dne z obavy možného rozšíření ohně kořenovým systémem," říká Radek Smetánka, vedoucí odboru životního prostředí.

„Je velká škoda, že jsme přišli o jeden ze tří dřevěných altánů v říčanském lese, které slouží k odpočinku všem návštěvníkům lesa. Město navíc uvažovalo o přemístění tohoto altánu blíže k frekventovanému místu mezi fotbalovým hřištěm a starým koupalištěm," dodává místostarostka Karla Egidová.

Příčiny požáru ještě nejsou známy, ale celou záležitost je pro podezření z trestného činu řeší policisté ČR. Na vině jsou patrně vandalové nebo mládež, která se zde často setkávala.

„K události došlo pravděpodobně vinou vandalů, kteří svým nezodpovědným jednáním zapalovali v lese u altánu oheň. Na vině může být i mládež, která se zde průběžně scházela,“ sdělil vedoucí Městské policie Václav Řezáč. Veškeré poznatky z kontrolní činnosti městské policie včetně totožností osob, které se v dané lokalitě průběžně zdržovaly, budou předány pro potřeby vyšetřování policii ČR.

Policie žádá o pomoc svědky události

„Dále žádáme říčanskou veřejnost o pomoc vedoucí k dopadení pachatele nebo skupině pachatelů. Pokud kdokoliv zaznamenal ze středy 9. 7. na čtvrtek 10. 7. pohyb nějakých osob v blízkosti srubového altánu nebo by mohl poskytnout jakoukoliv informaci k uvedené události, aby se přihlásil na místním oddělení státní policie ČR v Říčanech nebo na Městské policii v Říčanech,“ prosí občany velitel strážníků s tím, že se bohužel nejedná o první případ.

Přestože městská policie uvedené lokality průběžně kontroluje, velkým pomocníkem při hledání může být i kolemjdoucí osoba jako běžci, cyklisté nebo houbaři. Každý by měl hlásit jakékoliv podezření na možný pohyb lidí, kteří v lese provádí nezvyklou či nebezpečnou činnost.

„V rámci prevence je vhodné oznamovat mj. skupinky podezřelé mládeže, která zejména podobně odlehlá místa ráda využívá k jiným účelům, než jsou určeny. Samozřejmě se může jednat i o osoby bez domova nebo osoby holdující omamným prostředkům. Bez všímavosti občanu a včasného oznámení jen těžko lze chránit majetek nás všech. Doufáme, že viníci budou potrestáni,“ zakončuje Václav Řezáč.

Zapálení altánu mohlo způsobit mnohem rozsáhlejší požár v lese, o čemž svědčí ohořelé stromy v blízkosti altánu. Podle bezpečnostních jednotek bylo jen velké štěstí, že nedošlo k větším škodám. Pokud by se požár rozšířil až k obydlí, mohl vést i k ohrožení života zde žijících osob.

Adéla Michalová
Tisková zpráva města Říčany

Město Říčany
Masarykovo náměstí 53
251 01 Říčany
Ústředna:
+420 323 618 111
+420 323 618 211


ID datové schránky: skjbfwd
podatelna@ricany.cz
(pro běžnou korespondenci)

e-podatelna@ricany.cz
(pro úřední podání)