Více sdílených kol i stanovišť v Říčanech podpořily místní firmy

26. 8. 2020

Říčany na jaře navázaly spolupráci s firmou Nextbike a po městě se rozjelo na 40 sdílených kol. Pilotní projekt město ještě o prázdninách prodloužilo. Výhodné zapůjčení kol na 15 minut zdarma se díky společnostem Penta Trading, spol. s r. o., CONTERA Management, s. r. o., a Zoeller Systems, s. r. o., prodlouží minimálně do konce roku. K současným 18 přibydou i nová stanoviště a flotila se rozroste o dalších 25 kol, každý z partnerů zřídí parkoviště pro kola ve svém areálu.

Kolo je mnohdy rychlejší a zdravější alternativa, jak se pohybovat po městě. Někdo využije sdílené kolo pro cestu na nádraží, jiný si urychlí cestu za zábavou, další se o víkendu jen projede po nové cyklostezce. Za období pilotního projektu se během 3 měsíců (od května do konce července) realizovalo na 40 kolech více než 2,5 tisíce zápůjček. Nejfrekventovanější stanicí byla stanice Nádraží - U Kozlů se skoro 500 výpůjčkami, což dokazuje veliký zájem obyvatelů Říčan využívat tyto bikesharingové služby. Společnosti, kterým je stejně jako vedení města blízká filozofie udržitelné mobility, se zapojily do podpory sdílených kol v našem městě. Pilotně vyzkouší podporu 40 sdílených kol v Říčanech firma Contera. Hlavním cílem je propojit velký areál Contera Parku Říčany včetně obchodní zóny s centrem města a nádražím nově vzniklou stezkou pro pěší a cyklisty. Možnost výpůjčky kol tak mohou využít nejen zaměstnanci zde sídlících firem, ale i zákazníci obchodní zóny, například obchodů jako Iceland, Planeo a další. V Contera Parku Říčany je zaměstnáno více než 1500 lidí zejména z Říčan a okolí. Přístup do areálu výrazně usnadnila již zmíněná nová propojka z vlakové stanice po bývalé vlečce, díky níž je to do obchodů v retailovém parku z centra města jenom několik minut pěšky. Contera z části tuto stezku projektovala a investovala do stavby první etapy. Právě na tuto stezku by se měl v dohledné době napojit podchod pod tratí, který bude důležitou propojkou centra města Říčan a Radošovic. Orientaci v parku zlepšilo také pojmenování ulic, které letos schválilo Zastupitelstvo města Říčany. Nově se zde nacházejí ulice Technická, Obchodní a U Sanitasu. Sdílení kol finančně podpoří i společnost Penta Trading, která zde také sídlí. Firma Zoeller Systems, sídlící na kraji města směrem na Kuří v ulici Rooseveltova, podpoří flotilu dalších 25 kol a také v jejím areálu vznikne nové stanoviště, které mohou využívat jak zaměstnanci firmy, tak obyvatelé lokality Kuříčko.

Ceník půjčovného se nemění a 15 minut jízdy zůstává zdarma. Zapůjčení sdílených kol přes mobilní aplikaci je velmi rychlé a jednoduché. Podrobnosti na www.nextbike.com

 

Kateřina Lauerová

 

 

Seznam stanovišť sdílených kol:

1 Olivovna sídliště BUS

2 Kavčí skála MŠ Čtyřlístek

3 Domov pod Kavčí skálou - parčík

4 Olivova - přejezd

5 Marvánek - restaurace

6 Sportovní hala

7 Dopravní hřiště

8 Mlýnský rybník, hřiště Kolovratská

9 Masarykovo nám. - radnice

10 Komenského nám. - Gabi Café

11 Na Fialce - hlavní vstup

12 OC Lihovar - Albert

13 Nádraží - U Kozlů

14 Nádraží - rondel

15 Bezručova, prodejna knedlíků

16 Černokostelecká, prodejna počítačů

17 Jureček - restaurace

18 Na Vysoké hřiště na 50. rovnoběžce

19 17. listopadu, lékárna Dr.Max

20 MŠ Zahrádka

21 Oáza Říčany, tenisový areál

22 U mostu, Fit lady

23 Smiřických pod Štuksákem

24 Tesco, Iceland

25 Contera

26 Zöller

 

Město Říčany
Masarykovo náměstí 53
251 01 Říčany
Ústředna:
+420 323 618 111
+420 323 618 211
podatelna@ricany.cz
(pro běžnou korespondenci)

e-podatelna@ricany.cz
(pro úřední podání)
ID datové schránky:
skjbfwd

Najdete nás na Facebooku RSS kanál