Víceúčelový sportovní areál u Říčanského lesa se otevřel veřejnosti s novým školním rokem

4. 9. 2018

Rok trvala stavba víceúčelového sortovního areálu u Říčanského lesa, který budou využívat žáci přilehlé školy, sportovní kluby i široká veřejnost. Celá stavba byla hrazena z městského rozpočtu a přišla na necelých 45 milionů korun. Kromě klasických hřišť a sportovišť s nejmodernějšími umělými povrchy nabízí i adrenalinové zážitky v podobě pumptrackového okruhu, skatevého bazénu a lezecké stěny. Hitem bude i parkourové a workoutové hřiště. Na své si přijdou na dětském hřišti i nejmenší děti. Areál bude mít svého správce a provozní řád. Veřejnosti se areál otevřel se zahájením školního roku a při této příležitosti byla i slavnostně zasazena Lípa Olgy Havlové.

Na východním okraji města Říčany u sídliště, školy a v sousedství Olivovy dětské léčebny, vznikl během jednoho roku moderní areál s pestrou škálou klasických i trendových sportovišť. I když „křestem“ si již areál prošel v rámci dětského dne, dokončen a předán bude začátkem školního roku 2018. Na 1,5 hektarech si přijdou na své všichni vyznavači pohybu z řad veřejnosti, sportovních klubů i žáci přilehlé školy. Areál bude mít vlastního správce a provozní řád vymezí návštěvní dobu. V době vyučování bude sportovní areál sloužit škole. Fotbalové hřiště bude využíváno k pravidelným tréninkům sportovními kluby. Ostatní plochy a hřiště budou přístupné v době provozu široké veřejnosti. Výjimkou bude lezecká stěna s vlastním režimem a odborným dozorem.

Atletický ovál v délce 250 metrů obkroužil fotbalové hřiště s umělým trávníkem. V zimně se zelená plocha o velikosti 60x40 m schová pod nafukovací halu. Čtyři dráhy oválu se na jedné z rovinek rozšiřují na šest pro sprinty a součástí je i sektor pro skok do dálky. Nechybí sektory pro další atletické disciplíny - skok do výšky a vrh koulí. Pro diváky je zde malá tribuna. Modrá plocha víceúčelového hřiště s umělým povrchem je určena třeba pro odbíjenou, malou kopanou, košíkovou. Klopené zatáčky a vlny asfaltového pumptrackového okruhu (velký 141 m a malý 36 m) přilákají malé i velké nadšence všech typů kol. Jako extrémní sport je označován skateboarding a jeho vyznavači neměli řadu let možnost si své triky zdokonalovat a své oblíbené aktivitě se v Říčanech věnovat. Nyní budou mít prvotřídní podmínky. Betonová vana od specialisty firmy Mystic maximálně využila prostor v projektu pro tento sport vymezený. Na své si přijdou i vyznavači lezení. Desetimetrová stěna bude mít vlastní režim a lézt zde bude možné pouze pod odborným dozorem. Sestavy na parkour a workout patří mezi trendové záležitosti, které jsou v Říčanech velmi žádané a hojně využívané. I když většina ploch a prvků je určena starším dětem a dospělým, na své si tu na dětském hřišti přijdou i ti nejmenší včetně dětí ze školních družin. Takto pestrá nabídka atraktivních sportovišť by mohla nalákat řadu dětí k aktivnímu trávení volného času. V blízkosti areálu přibydou i nová parkovací místa pro návštěvníky. Ti se budou moci k areálu dostat pohodlně i nově zavedenou městskou dopravou, která je zdarma.

„Trochu je mi líto, že se areál neotevřel už přes léto. Na stavbě vznikly komplikace. S horolezeckou stěnou, přípojkami… ale se začátkem školy už můžeme na hřiště pustit děti. V polovině září ještě přivezou nafukovací halu a otestujeme ji,“ vysvětluje starosta Vladimír Kořen (Klidné město) a dodává: „Nicméně teď už čekám, že u lesa nás čeká jen radost ze sportovních výkonů a úspěchů. Vlastně ne tak docela, s muzeem připravujeme v areálu školy ještě projekt botanického centra s otevřenou kuchyní. Ale to je jiný příběh.“

 

Nové sportoviště zdobí Lípa Olgy Havlové.

Padesáty první strom paní Olgy Havlové zasadil společně s ředitelkou Výboru dobré vůle - Nadací Olgy Havlové Monikou Granja starosta města Vladimír Kořen a ředitel 3. ZŠ U Říčanského lesa Dalibor Dudek. „Olga Havlová byla vzácná osobnost. Celý život usilovala o to, aby lidé s handicapem, ať už sociálním či tělesným, mohli svobodně, a pokud možno bez bariér, žít ve společnosti. Proto věřím, že tyto vlastnosti Olgy Havlové bude připomínat i nově zasazená lípa v areálu říčanské školy U lesa,“ řekla u příležitosti zasazení stromu Monika Granja. Paní Olga Havlová by se v letošním roce dožila 85 let. K významnému nedožitému jubileu pořádá VDV řadu vzpomínkových akcí. Jednou z nich je slavnostní zasazení symbolického počtu 85 stromů po celé ČR. Donátorem stromu v Říčanech je Nadace Partnerství.

 

 

Město Říčany
Masarykovo náměstí 53
251 01 Říčany
Ústředna:
+420 323 618 111
+420 323 618 211
podatelna@ricany.cz
(pro běžnou korespondenci)

e-podatelna@ricany.cz
(pro úřední podání)
ID datové schránky:
skjbfwd

Najdete nás na Facebooku RSS kanál