Základní školy bojují o každé místo pro školáky

20. 4. 2016

V úterý 12. dubna se v Praze konala konference „Demografický vývoj v okolí Prahy, kapacita ZŠ a MŠ a nedostatek pedagogů“, kde nechyběli zástupci Říčan. Výsledkem bylo sepsání Memoranda o vzdělávání v prstenci Prahy.

Říčansko bylo partnerem konference „Demografický vývoj v okolí Prahy, kapacita ZŠ a MŠ a nedostatek pedagogů“, která proběhla 12. dubna v Praze z iniciativy MAP Černošice. Zde bylo sepsáno Memorandum o vzdělávání v prstenci Prahy, které bylo předáno vedení středočeského kraje, ministerstvu školství a ministerstvu financí.

Přečtěte si znění memoranda zde

Na celém Říčansku, stejně jako v dalších regionech kolem Prahy, je téměř o polovinu více obyvatel než před deseti lety a jejich počet bude dál stoupat. Rodí se děti silných ročníků a také trend stěhování se za Prahu způsobil, že školy nemají dostatek míst. Problémy mají především spádová města, ale i malé obce v jejich okolí. Školy se neustále přistavují a přetvářejí, z odborných učeben a kabinetů vznikají nové třídy…míst je však rok od roku potřeba víc a víc. Říčany, Ondřejov a Kostelec nad Černými lesy potřebují do čtyř let novou školu, ostatní obce pak rekonstrukce a přístavby; dotace však s takovými velkými investicemi zatím nepočítají.

I proto starostové obcí spolupracují a řeší problém na všech úrovních. Na pomoc jim přichází projekt Místní akční plány rozvoje vzdělávání, tzv. MAP v ORP Říčany, který strategicky plánuje a koordinuje investice do škol v celém území. Podařilo se také na 26. dubna vyjednat setkání s ministryní školství Kateřinou Valachovou a ministrem financí Andrejem Babišem přímo v Říčanech.

Ludmila Třeštíková, manažerka MAP v ORP Říčany

Město Říčany
Masarykovo náměstí 53
251 01 Říčany
Ústředna:
+420 323 618 111
+420 323 618 211
podatelna@ricany.cz
(pro běžnou korespondenci)

e-podatelna@ricany.cz
(pro úřední podání)
ID datové schránky:
skjbfwd

Najdete nás na Facebooku RSS kanál